{header_image_title}

Agenda

Ecointervencionisme en Reumatologia. Curs teoricopractic sobre models humans, 2020-2021
Curs
Societat Catalana de Reumatologia, Fundació Institut Interuniversitari - InterAc Salut
Dimarts, 1 de desembre de 2020 i divendres 5 de març de 2021 | L'Acadèmia, Can Caralleu
logo
logo
01-12-2020 | 08:00 - 20:00 | Sala 3
08:00 - 08:15Presentació i acollida PART 1: Punció ecoguiada Cintura Escapular i Extremitas Superiors ( Sessió inaugural )
08:15 - 09:00Examen Continguts del Curs (Web ECOCAT.SCR) ( Sessió )
09:00 - 10:00Part Teòrica lectiva 1 i 2 ( Sessió )
Ponent: Dr. Héctor Corominas
10:00 - 11:00 Part Pràctica amb models humans de 1 i 2 ( Sessió )
1. Principis físics dels Ultrasons i de l´efecte Doppler
Ponent: Dr. Manuel Moreno Lupiañez
2. Espatlla:2.1 Articulació Escàpulo-Humeral 2.2 Articulació Acromio-clavicular 2.3 Bursa Subacromio-deltoidea
Ponent: Dr. Héctor Corominas
11:00 - 11:30Break i cafè ( Càtering )
11:30 - 12:30Part Teòrica lectiva 3 ( Sessió )
Ponent: Dr. Héctor Corominas
12:30 - 13:30 Part Pràctica amb models humans de 3 ( Sessió )
3. Espatlla:3.1 Bloqueig Nervi Supraescapular i Axil·lar 3.2 Rentat Aspiració Calcificacions Espatlla
13:30 - 14:00Part Teòrica lectiva 4 ( Sessió )
Ponent: Dra. Carmen Moragues
Ponent: Dr. Juanjo de Agustín
14:00 - 14:30 Part Pràctica amb models humans de 4 ( Sessió )
4. Colze:4.1 Articulació del Colze 4.2 Tendons Extensors i Flexors del Colze i Meniscoid 4.3 S. Atrapament Nervi Cubital
14:30 - 15:30Dinar de treball amb els professors ( Càtering )
15:30 - 16:00 Part Teòrica lectiva 5 ( Sessió )
Ponent: Dr. Andrés Ponce Fernández
Ponent: Dr. Manel Pujol Busquets
16:00 - 16:30Part Pràctica amb models humans de 5 ( Sessió )
Part Pràctica amb models humans de 5.5.1 Articulació del canell i Trapezi-metacarpiana 5.2 Tendons Primera Corredera i Atrapament Nervi Mitjà
16:30 - 17:00Part Teòrica lectiva 6 ( Sessió )
Ponent: Dr. Emili Gómez Casanovas
17:00 - 17:30 Part Pràctica amb models humans de 6 ( Sessió )
6. Canell i ma: 6.1 Articulacions Metacarpo-falàngiques e interfalàngiques 6.2 Nòduls Flexors dits
17:30 - 18:30Conclusions, reflexions, discussió amb el professor ( Sessió )
18:30 - 19:30 Examen ( Sessió )
01-12-2020 | 08:00 - 20:00 | Sala 10
05-03-2021 | 08:00 - 20:00 | Sala 3
08:00 - 08:15Presentació i acollida PART 2: Punció ecoguiada Cintura Pèlvica i Extremitats Inferiors ( Sessió )
08:15 - 09:00Examen Continguts del Curs (Web ECOCAT.SCR) ( Sessió )
09:00 - 10:00Part Teòrica lectiva 1 ( Sessió )
Ponent: Dr. Héctor Corominas
10:00 - 11:00 Part Pràctica amb models humans de 1 ( Sessió )
Ponent: Dr. Héctor Corominas
1. Pelvis i Cadera: 1.1 Articulació Coxofemoral 1.2 Tendons Glutis Mitjà, Menor i Fascia Lata 1.3 Mùsculs Glutis i Piriformis 1.4 Articulació Sacroilìaca. 1.5 Atrapament Nervi Femoro-cutani
11:00 - 11:30Break i cafè ( Càtering )
11:30 - 12:30Part Teòrica lectiva 2 ( Sessió )
Ponent: Dr. Héctor Corominas
12:30 - 13:30Part Pràctica amb models humans de 2 ( Sessió )
2. Genoll:2.1 Articulació Genoll 2.2 Quist de Baker 3.1 Interlínia Medial i Lateral. (Menisc, Lligament Colateral i Pota ànec)
13:30 - 14:00Part Teòrica lectiva 3 ( Sessió )
Ponent: Dr. Emili Gómez Casanovas
14:00 - 14:30Part Pràctica amb models humans de 3 ( Sessió )
3. Genoll:3.1 Bloqueig Nervis Geniculats 3.2 Bloqueig Nervi Safè
14:30 - 15:30Dinar de treball amb els professors ( Càtering )
15:30 - 16:00Part Teòrica lectiva 4.1, 4.2 i 4.3 ( Sessió )
Ponent: Dr. Andrés Ponce Fernández
Ponent: Dr. Manel Pujol Busquets
16:00 - 16:30Part Pràctica amb models humans de 4.1, 4.2 i 4.3 ( Sessió )
16:30 - 17:00 Part Teòrica lectiva 4.4 i 4.5 ( Sessió )
Ponent: Dra. Carmen Moragues
17:00 - 17:30Part Pràctica amb models humans de 4.4 i 4.5 ( Sessió )
Ponent: Dr. Juanjo de Agustín
4. Turmell i Peu: 4.1 Articulació Tibio-Astragalina 4.2 Tendò Aquiles 4.3 Fascia Plantar. Bloqueig Nervi de Baxter 4.4 Articulacions mig peu i metacarpo-falàngiques 4.5 Bloqueig Nervi Tibial Posterior.
17:30 - 18:30Conclusions, reflexions, discussió amb el professor ( Sessió )
18:30 - 19:30Examen ( Sessió )
05-03-2021 | 08:00 - 20:00 | Sala 10